Početna strana > Hronika > DŽejms Stajnberg: Važno je da radimo na primeni Ahtisarijevog plana
Hronika

DŽejms Stajnberg: Važno je da radimo na primeni Ahtisarijevog plana

PDF Štampa El. pošta
sreda, 31. mart 2010.

Zamenik državnog sekretara DŽejms Stajnberg najavio je da će iduće nedelje, od 6. do 8. aprila, posetiti Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Kosovo kako bi nastavio da prati napredovanje regiona u ostvarenju evroatlantskih integracija, i preneo podršku Vašingtona tom procesu. Stajnberg ističe da je Obamina administracija od početka predana izgradnji stabilnog i prosperitetnog Balkana, i da pomaže svim zemljama regiona da ostvare svoje evropske aspiracije.

Najavljujući posetu Beogradu, DŽejms Stajnberg je istakao da su SAD veoma ohrabrene koracima koje je Srbija, u proteklih godinu dana, preduzela na putu integracije u Evropsku uniju.

"Takođe sam ohrabren, posle razgovora koje sam vodio, uključujući i nedavni susret sa srpskim ministrom unutrašnjih poslova ovde u Vašingtonu, da Srbija razume značaj saradnje sa Haškim tribunalom, što je ključno za njenu buduću integraciju u evroatlantsku zajednicu. Glavni tužilac Haškog tribunal Serž Bramerc je u izveštaju UN u decembru naveo da je zadovoljan saradnjom Srbije i to je važan korak, ali očekujemo da će Beograd nastaviti da se koncentriše na saradnju sa Haškim tribunalom i uloži sve napore da preostali optuženi – Ratko Mladić i Goran Hadžić – budu uhapšeni i predati sudu", izjavio je američki diplomata.

Stajnberg je potvrdio da će tema razgovora biti i pitanje nezavisnosti Kosova:

"Svakako ćemo razgovarati o odnosima Beograda i Prištine. Priznajemo da sa Srbijom imamo različite stavove o tom pitanju, ali i da postoje prilike i zajednički interesi da se radi na rešavanju nekih od tih pitanja. Snažno podržavamo rad EULEX-a i možemo da razgovaramo o tome kako unaprediti njegov rad, i želimo da pričamo o izgradnji mostova između dve zajednice na Kosovu. Svesni smo da uprkos formalnim razlikama, postoji zajednički interes. Važno je da radimo na način koji neće doprineti nestabilnosti u regionu, i zato ćemo se fokusirati na pragmatični nivo saradnje i jačanje dijaloga između Beograda i Prištine", ističe Stajnberg.

Stajnberg: Raditi na primeni Ahtisarijevih principa

Zamenik američkog državnog sekretara najavljuje da će Prištini preneti snažno uverenje Vašingtona u evropsku budućnost Kosova.

"Nezavisnost Kosova vidimo kao pozitivan doprinos stabilnosti i prosperitetu na Balkanu. Vredno smo radili u međunarodnoj zajednici da proširimo podršku priznavanju Kosova. Svesni smo da je to teško pitanje za Beograd i Srbiju, i nadam se da ćemo vremenom prevazići ta neslaganja.

U međuvremenu je važno preduzeti praktične korake koji idu u prilog svim stanovnicima Kosova, i Srbima i Albancima. Važno je da radimo na primeni Ahtisarijevih principa, decentralizacija je put koji svim zajednicama daje osećaj učešća u vladi i na to ćemo se fokusirati u kratkom roku – na praktične korake, jačanje saradnje, tolerancije i poštovanja, a nadam se da će vremenom to biti put za rešenje formalnih pitanja".

Stajnberg je dodao da je ohrabren što su kosovski susedi, pre svega Crna Gora i Makedonija, diplomatskim priznavanjem iskazali podršku Prištini.

Američkom diplomati postavljeno je pitanje kakvu poruku nosi u region budući da je evropski vizni režim olakšan za građane Srbije, uprkos tome što nije izručila sve osumnjičene za ratne zločine, dok su Kosovo i Bosna i Hercegovina ostavljeni po strani. Stajnberg je ponovio podršku integraciji celog regiona, ali i odgovorio da je, što se tiče Bosne, vizna liberalizacija u rukama njenih lidera, koji moraju da prevaziđu nesuglasice zbog dobrobiti svog naroda.

On je istakao da će podrška reformama potrebnim za evropsku integraciju biti u centru pažnje posete Sarajevu, dok je cilj posete Sloveniji da se afirmiše njena regionalna uloga i podrška drugim zemljama Balkana u priključenju Evropskoj Uniji.

(Glas Amerike)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner